Buď svetlo, alebo žiarovky naše každodenné
Či už sa hráme na ekológov, euro-unistov alebo čokoľvek, stále večer nebudeme sedieť v tmavom byte. Čím teda svietiť, ak nechceme sedieť iba pri sviečkach? Nebudem sa pokúšať dať odpovede na všetky otázky, ale aspoň porovnám porovnateľné.
Trošku fyziky na začiatok (vraj sa to patrí)
Lumen (skratka lm) je hlavnou jednotkou svetelného toku. Je definovaný ako svetelný tok vyžarovaný do priestorového uhla bodovým zdrojom (áno, zámerne som to trošku okresal, veď koho zaujíma presná definícia, môže trošku pogoogliť). Inak povedané, môžeme si ho predstaviť ako množstvo svetla, ktoré naša žiarovka (žiarivka alebo čokoľvek ďalšie) vychrlí do priestoru. Pre jednoduché porovnanie našich zdrojov však celkom postačí.
Aká je teda bežná žiarovka?
Žiarovka je niečo, čo poznáme asi najdlhšie, a preto je pre porovnávanie priam ideálna. Jej výhodami sú hlavne rýchlosť rozsvietenia na plný výkon a nízka cena. Nevýhodou môže byť vyššia teplota počas svietenia a (vraj) nižšia ekologičnosť.
Ako teda žiarovka žiari?
- 25W = 220lm
- 40W = 420lm
- 60W = 710lm
- 100W = 1360lm
Kompaktná žiarivka
O kompaktoch a ich výhodnosti sa už toho popísalo veľmi veľa, faktom ale je, že svetlo, ktoré tvoria, nie je spojité (neobsahuje celé spektrum farieb, ako sme zvyknutí zo žiaroviek a slnka), a preto nepôsobí až tak príjemne. Zároveň ich čas rozsvietenia na plný výkon býva desiatky sekúnd až minúty. Teda určite ich nedávajte do špajzy, na schodište a na podobné miesta, kde sa svieti iba krátko.
Koľko kompakt vykompaktí
- 13W = 700lm
- 20W = 1200lm
- 33W = 2100lm
LED žiarovka
Zatiaľ asi najhorúcejší kandidát na náhradu žiarovky. Až na vysokú kúpnu cenu. Tá sa síce vráti počas používania, ale, povedzme si otvorene, asi ešte nie sme nastavení kupovať žiarovky cca po 20 eur.
A čo led vyledí
- 3W = 250lm
- 6W = 520lm
- 7.5W = 640lm
Pár slov na záver
Všimnime si, že na nahradenie 60 W bežnej žiarovky potrebujeme 13 W kompaktnú žiarovku. Žiadna 7 W, ktorá je práve v akcii, ju nahradiť nedokáže. Ďalšou alternatívou je LED-ka s príkonom 7,5 W - tá je už ale výrazne drahšia. Teda, nech EÚ tvrdí čo chce, ešte stále nemáme vhodné svetelné zdroje, ktoré by plne dokázali nahradiť zakázané žiarovky.
P.S. Tento článok nevznikol ako odboj ani sa nesnaží hájiť zastarané veci. Jednoducho len, keď pôjdem na nákup svietiacich vecí, chcem mať tieto čísla pokope, a tak som ich trošku obalil textom.